مقالات

چه عواملی سبب ایجاد پوکی استخوان می شوند؟

سرور جوانمردی  ۱۳۹۵/۱۲/۲۴
گردآورنده :سرور جوانمردی
چه عواملی سبب ایجاد پوکی استخوان می شوند؟
1- جنسیت: شیوع پوکی استخوان در زنان بیشتر از مردان است و شکستگی ناشی از آن نیز در زنان تقریبا 4 برابر مردان می باشد. روند کاهش تراکم استخوان در مردان از سرعت کمتری برخوردار است. البته پس از سنین 65 – 70 سالگی این روند در زنان و مردان برابر می شوند.
2- سن: با افزایش سن احتمال بروز پوکی استخوان بیشتر میشود.
3- یائسگی: در هنگام یائسگی تولید هورمون استروژن از تخمدان ها متوقف می شود. بدین ترتیب پس از یائسگی، سرعت کاهش توده استخوانی بالا می رود. زنانی که قبل از سن 45 سالگی یائسه یشوند یا کسانی که تخمدان هایشان با جراحی برداشته میشود بیشتر در معرض پوکی استخوان هستند.
4- سابقه خانوادگی: وراثت بر تراکم توده استخوانی و سرعت کاهش آن اثر دارد.
5- نوع استخوان بندی: استخوان بندی ظریف و کوچک، داشتن قد کوتاه و یا لاغر بودن فرد را مستعد پوکی استخوان می کند.
6- نژاد: برخی از نژاد ها مثل ساکنین اروپای شمالی یا آسیای جنوب شرقی بیشتر در معرض پوکی استخوان هستند.
7- ابتلا به برخی از بیماری ها: بیماری هایی نظیر بیماری غده تیروئید (پرکاری تیروئید)، بیماری های غده پاراتیروئید(پرکاری یا کم کاری)، بیماری های غدد جنسی(کم کاری) و بیماری های غدد فوق کلیوی (کم کاری یا پرکاری) می توانند فرد را در معرض ابتلا به پوکی استخوان قرار دهند.
عواملی که قابل کنترل و پیشگیری هستند:
1- وزن: وزن بسیار کم (نسبت به وزن طبیعی برای سن و قد) سبب کاهش استحکام استخوان ها می شود.
2- تحرک: عدم تحرک و فعالیت، روند کاهش توده استخوان ها را تسریع می کند.
3- تغذیه: مصرف ناکافی کلسیم و ویتامین –د به تدریج سبب کاهش تراکم استخوان ها می شود.
4- دخانیات: مصرف سیگار از جمله عواملی است که نقش آن در بروز پوکی استخوان ثابت شده است.
5- استفاده طولانی از برخی داروها: کورتون (داروی ضد التهاب) کاربامازپین(داروی ضد تشنج) و هپارین (جهت رقیق کردن خون و جلوگیری از تشکیل لخته) سبب کاهش تراکم استخوان می شوند.
پنج گام برای داشتن استخوان های سالم و پیشگیری از پوکی استخوان:
هر روز طبق مقدار توصیه شده کلسیم و ویتامین –د مصرف کنیم
ورزش های تحمل کننده وزن را بطور منظم انجام دهیم
از مصرف سیگار و الکل خودداری کنیم
با پزشک خود در مورد سلامت استخوان هایمان مشورت کنیم
در هنگام مناسب آزمون سنجش تراکم استخوان انجام دهیم
1- کلسیم
کلسیم برای عملکرد مناسب قلب، عضلات و اعصاب و انعقاد خون لازم است. مقدار ناکافی کلسیم سبب پوکی استخوان می شود. بررسی ها نشان می دهد اغلب زنان و دختران جوان، روزانه کمتر از نیمی از مقدار توصیه شده کلسیم مصرف می کنند. بالغین زیر 50 سال به روزانه 1000 میلی گرم و بالای 50 سال به 1200 میلی گرم کلسیم نیاز دارند. اگر نمی توانید با رعایت رژیم صحیح غذایی میزان کافی کلسیم به بدن خود برسانید حتما از مکمل های کلسیم استفاده کنید.
2-ویتامین – د
ویتامین – د برای جذب کافی کلسیم در بدن ضروری است. درغیاب مقدار کافی ویتامین د بدن قادر به جذب کلسیم از مواد غذایی نبوده و کلسیم مورد نیاز خود را از استخوان ها برداشت خواهد نمود
ویتامین – د از دو منبع تامین می شود:
1) تابش مستقیم آفتاب به پوست
2) رژیم غذایی
بالغین زیر 50 سال روزانه به 400 تا 800 واحد (شکل قابل جذب ویتامین د) و بالای 50 سال به 800 تا 1000 واحد ویتامین د نیاز دارند. ویتامین د در شیر غنی شده، زرده تخم مرغ، ماهی های آب شور، و جگر نیز وجود دارد.
2- ورزش
ورزش نیز برای  سلامتی استخوان مهم است. ورزش منظم در دوران کودکی و نوجوانی به حف سلامت استخوان ها کمک می کند. بهترین ورزش برای استخوان ها ، ورزش های تحمل وزن مانند پیاده روی، دویدن آهسته و بالا رفتن از پله است. اگر در دوران بزرگسالی خود غالبا بی تحرک بوده اید قبل از شروع ورزش با پزشک خود مشورت کنید.
3- تجویز دارو برای پیشگیری و درمان
اگر چه درمان قطعی برای پوکی استخوان وجود ندارد اما بیس فسفونات ها (نظیر آلندرونات)، کلسی توئین، استروژن، هورمون پاراتیروئید و رالوکسیفن توسط سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) پذیرفته شده اند.
4- آزمون سنجش تراکم استخوان (BMD)

برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم اینجا کلیک کنید.