مقالات

سلامت روان دوران بارداری

نسرین رضایی خسروی-  ۱۳۹۵/۱۲/۲۲
  سلامت روان دوران بارداری
بارداری ازحساس ترین دوره های زندگی انسان است.صدمات وارده بر جنین در دوران بارداری می تواند زمینه ساز بسیاری از اختلال های جسمی وروانی در سال های بعد زندگی فرد باشد،طوری که  زمینه  بسیاری از اختلال های روانپزشکی دوران بزرگسالی را باید در دوران جنینی جستجو کرد. بهداشت روان دوران بارداری از مسائلی است که امروزه بسیار مورد توجه می باشد ،زیرا ثابت شده که از ابتدای بارداری ،اضطراب وهیجانات دوران بارداری تاثیر مستقیمی روی جنین خواهد داشت .
در مطالعات مربوط به سبب شناسی ا سکیزفرنی عواملی مانند: عوارض حاملگی ،مواجهه با همه گیری آنفلوانزا ،گرسنگی مادر دردوران بارداری ،ناسازگاری عامل Rh مطرح شده اند.
 شواهد دخالت سوء تغذیه قبل از تولد (پره ناتال)،در بروز اسکیزوفرنی از مطالعات مربوط به قحطی هلند برگرفته شده است این مطالعات نشان داد که در این گروه   کسانی که در اول بارداری با قحطی مواجه شده بودندخطر بروز اختلال شخصیت اسکیزویید افزایش می یابد .
همچنین مطالعات و بررسی های متعدد درمورد زنان نشاندهنده این فرضیه است که سطح بالای استرس روانی- اجتماعی،در طول دوران بارداری ،خطر زایمان زودرس ودر نتیجه تولد نوزادان با وزن کمتراز میزان طبیعی را افزایش می دهدو یا موجب افزایش (سرشت دشوار )در شیر خوار خواهد شد.
افسردگی در دوران بارداری یا پس از زایمان
این نوع افسردگی از مشکلات رایج دوران بارداری است که متاسفانه دراغلب موارد تشخیص داده 
نمی شود.افسردکی دوران بارداری ،گاهی از روز های ابتدای بارداری آغاز می شود وگاهی هم ازماه سوم به بعد بروز می کند.شدت وضعف نشانه های افسردگی تحت تاثیر برخورد اطرافیان به ویژه همسراست وبه میزان افسردگی هم بستگی دارد.افسردگی،یک بیماری است همانگونه که کم کاری تیرویید بیماری محسوب می شود. فردی که پیش از این فاقد علائم افسردگی بوده ، دچار علائمی می شود مانند:
احساس غم ویاس 
احساس بیحوصلگی
ناتوانی از لذت بردن از جیزهایی که قبلا برایش لذت بخش بوده اند
اشکال در عملکردهای:خواب ، اشتها ،میل جنسی،انرژی وتحرک (مانند:خوابیدن بیش از حد یا بیخوابی )،(ولع خوردن یا بی اشتهایی)
اشکال در تمرکز و حافظه
گوشه گیری 
احساس بی علاقگی به زندگی
احساس بی ارزشی و گناهکار بودن
افکار مرگ وحتی اشتغال ذهنی با خود کشی
اقدامات پیشگیرانه 
باتوجه به اهمیت مراقبت های روانی به موازات  مراقبت های جسمی ،لازم است تیم سلامت در هر مرحله از مراقبت های : پیش از  بارداری ،بارداری وپس از زایمان ،مادران مستعد را شناسایی وبا اقدامات مناسب وارجاع به مرکز تخصصی،از بروز این اختلالات و عواقب بعدی آنها پیشگیری کنند.
توجه به این نکته ضروریست که :آموزش خانواده ها به خصوص همسردر زمینه تغییرات طبیعی حاملگی وچگونگی ایجاد محیطی امن وآرام برای زن باردار ،نقش مهمی در، بارداری سالم وایمن وهمچنین پیشگیری از اختلالات روانی در دوران کودکی وبزرکسالی خواهد داشت.
 منابع ومآخذ:
1. خلاصه روانپزشکی کاپلان سادوک -جلد دوم
2. مقالات وزارت بهداشت از رفرنس های :Prenatal   assessment 
3. ninisite.com
گرد آورنده :
نسرین رضایی خسروی-روانشناس بالینی       محل خدمت: کلینیک تخصصی مادر وکودک 

برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم اینجا کلیک کنید.