مقالات

همیشه از کرم ضد آفتاب استفاده کنید

مریم مظهری  ۱۳۹۵/۱۲/۱۸
همیشه از کرم ضد آفتاباستفاده کنید
امروزه می‌دانیم قرار گرفتن در معرض تشعشات ماورای بنفش خورشید، عوارضی از قبیل پیری پوست، حساسیت نسبت به نور،اریتم (قرمزی پوست) و بدخیمی‌های پوستی را در پی خواهد داشت.
سازمان غذا و داروی آمریکا و آکادمی‌درماتولوژی آمریکا، مداخلات دارویی و غیر دارویی متعددی را برای حفاظت از پوست دربرابر نور آفتاب توصیه کرده‌اند. ساده‌ترین این اقدامات، پوشاندن پوست با لباس مناسب و استفاده از ضدآفتاب‌هاست. 
امروزه دو گروه ضد آفتاب دربازار موجود است:
-1 ضدآفتاب‌های آلی (یا شیمیایی) : که تشعشعات ماورای بنفش را جذب کرده و به انرژی گرمایشی تبدیل می‌کنند و از رسیدن آن به لایه های عمقی پوست جلوگیری می کنند. این گونه ضدآفتاب‌ها در انواع بی رنگ و کرم پودری موجودند. در ساختمان این ضدآفتاب‌ها از موادی مانند PABA، سالیسیلات ها و سیناماتها،بنزوفنون ها و دی بنزوئیل متانها که جلوی اشعه ماورای نفش رامیگیرند، استفاده می کنند، گاهی پیش می آید که افراد به یکی از این مواد حساسیت داشته و استفاده از این مواد موجب قرمزی وخارش پوست صورت آنها می شود.
-2 ضدآفتاب‌ها غیرآلی (یا فیزیکی) :ازجمله این ترکیبات، می‌توان به اکسید روی، تیتانیوم دی‌اکساید و پترولاتوم سرخ اشاره کرد.
 این گروه از ضد آفتاب ها با انعکاس اشعهماوراء بنفش از رسیدن آن به پوست جلوگیری می کنند که پایه این کرم ها، پودر بسیارنرم روی است (همان نمونه هایی که روی پوست اثر سفیدباقی می گذارد که معمولاً برای کودکان و نیز افرادی که پوست آنهاحساس و تحریک پذیر است، این نوع ضدآفتاب‌ توصیه می شود.
امـروزه به مصرف‌کنندگان ترکیبات ضدآفتاب‌ توصیه می‌شود که به میــزان)SPF  فاکتور محافظتکننده در برابر نور خورشید) ذکر شده بر روی محصول که به صورت عددی بین 15 تا 100 درجه بندی می شود توجه کنند.
 SPFنشان دهنده آن است که مصرف کننده پیش از رسیدن به مرحله آفتاب سوختگی، چه اندازه می تواند زیر نور آفتاب بماند.به عنوان مثال اگر 10 دقیقه طول بکشد تا پوست شخصی دربرابر آفتاب بسوزد، برای کرمی با SPF 15  مدت اثر این کرم برایپوست فرد 150 دقیقه خواهد بود و پس از آن کرم را باید تجدید نمود. (یعنی زمان رسیدن به آفتاب سوختگی خود را در عدد SPF کرم ضرب کنید تا مدت اثر کرم ضد آفتاب خود را بدست آورید.
نوع پوست، رنگ چهره و مو، عکس العمل پوستو SPF
-1بلوند یا بور؛ پوست بسیار روشنی که درحالت عادی سفید است. چشمان آبی، کک و مک، بسیار کم برنزه می شود یا اصلاًرنگ نمی گیرد و به سرعت دچار سوختگی دردناک می شود (50-30): SPF
-2 بلوند؛ قهوهای روشن یا سرخ مو؛ پوستدر حالت عادی سفید است، به مقدار کم برنزه می شود و پوست می اندازد و بهسرعت دچار سوختگی دردناک می شود. (50-30 SPF:(
-3نژاد آسیای میانه یا هندو اروپایی؛پوست در حالت عادی سفید است، در حد معمول برنزه می شود و سوختگی متوسطی دارد. (20-15 SPF:(
-4 رنگ معتدل؛ معمولاً با چشم و موی تیره، پوست در حالت عادی سفید یا قهوه ای بسیار روشن است، به راحتی رنگ میگیرد و حداقل میزان سوختگی را دارد. (10-6 SPF:(
-5 تیره؛ پوست در حالت عادی قهوه ای است،به راحتی رنگ می گیرد به ندرت دچار سوختگی می شود. (10-2 SPF:(
-6بسیار تیره؛ پوست در حالت عادی سیاهاست، بسیار تیره تر می شود و هرگز دچار سوختگی نمی شود. (10-2 SPF:(
به نکته های زیر هنگام انتخاب کرم ضدآفتاب دقت کنید :
 SPF:1آن حداقل 15 یا بالاتر باشد. 
:2مناسب نوع پوست بوده و خیلی چربنباشد.
:3 ضدتعریق و قابل شستشوباشد.
:4 تاریخ مصرف آن نگذشته باشد.
:5 ساخت یک شرکت معتبر باشد و تقلبی نباشد.
:6 کرم با پوست شما سازگار باشد و سببتیرگی نشود و به اصطلاح بر پوست بنشیند.
 
چگونه ضد آفتاب رابه کار ببریم :
-1قبل از مصرف کرم ضدآفتاب‌ از کرممرطوب کننده استفاده کنید یا از کرم ضدآفتاب‌ محتوی مرطوب کننده استفاده کنید.
-2ضدآفتاب‌ باید به تمام نقاط باز بدن مالیده شود. به خصوص صورت ، گوش ها ، گردن قسمت های فوقانی سینه ، پشت دستها ، قسمت های بدون موی سر در مردان.
 
-3هر نوع ضدآفتاب‌ با هر عیاری بیشتر  از سه ساعـت روی پوست مؤثر نیست و باید بعد از 3 ساعت تکرار شود. 
-4بیشترین مقدار اشعه در فاصله زمانی 10صبح تا 3 بعد از ظهـر به زمـیـن می رسد. در این فاصـله زمانی از قرار گـرفـتن بطورمستـقـیم در برابر اشعـه آفـتاب اجـتـناب شود. 
-5پس از غوطه ورشدن در آب مجدداً بایدازضدآفتاب‌ استفاده کرد. به دنبال ورزش و فعالیت های بدنی که تعریق بدن سبب پاک شدن ضدآفتاب‌ می گردد باید دفعات استفاده ازاین فرآورده را افزایش داد. 
ایده آل است که حدود 30 دقیقه قبل ازقرار گرفتن در معرض آفتاب از ضدآفتاب‌ استفاده شود تا زمان لازم برای نفوذ ماده بهدرون لایه کراتینی پوست فراهم باشد.
منابع :  
1. http://www.salamat.ir       
2. http:\\www.tebyan.net
3. Habif T.P Clinical Dermatology
4. روزنامه جام جمومجله همشهری خانواده
مظهری مریم
کارشناس آزمایشگاه کنترل غذا و دارو

برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم اینجا کلیک کنید.